Skóra noworodka

Skóra dziecka w chwili urodzin pokryta jest mazią płodową, która z uwagi na dużą zawartość przeciwciał izoluje skórę od czynników infekcyjnych. Dodatkowo maź chroni skórę dziecka przed brudem, zapobiega jej wysuszaniu i zapewnia prawidłowe zakwaszenie uniemożliwiając tym samym rozwój drobnoustrojów. Jest to najlepszy, naturalny kosmetyk, jaki dostaje dziecko i wskazanym jest, aby jak największa ilość mazi uległa wchłonięciu. Dlatego noworodki nie powinny być kąpane przez około dobę po porodzie.

 

Rumień noworodkowy, znany też jak rumień toksyczno – alergiczny.

W pierwszych dobach życia na skórze tułowia noworodka pojawia się grudkowo – plamista wysypka. Są to niewielkie plamki do 3 mm średnicy z grudką lub pęcherzykiem w środku. Ich cechą charakterystyczną jest zaognianie w czasie aktywności dziecka i blednięcie, kiedy dziecko jest spokojne. Pojawienie się rumienia tłumaczone jest reakcją niezwykle wrażliwej skory noworodka na otoczenie. Jako stan przejściowy wysypka ta nie wymaga interwencji medycznej, więc nie martwcie się, że wasz maluszek wygląda przez chwilę jak mały muchomor.

 

Skóra noworodka jest bardzo delikatna, mało sprężysta a do tego posiada cienki, niedojrzały naskórek, z tego względu wymaga specjalnej pielęgnacji. Jeśli zdecydujemy się na stosowanie gotowych kosmetyków pamiętajmy, że najlepiej by były bezzapachowe i nie zawierały barwników. A przede wszystkim powinny posiadać rekomendację np. Instytutu Matki i Dziecka. Warto pamiętać, że z powodzeniem mogą je zastąpić kosmetyki naturalne – mąka ziemniaczana zamiast zasypki, domowy krochmal zamiast płynu do kąpieli i oliwa (z oliwek, pestek winogron, olej kokosowy, olej lniany, oliwa z oliwek) tłoczona na zimno zamiast oliwki kosmetycznej.